środa, 8 maja 2013

Kiełbasa Krakowska

 
Kiełbasa Krakowska to wędlina klasyczna która swój charakterystyczny smak zawdzięcza naturalnym przyprawom i dobrej jakości mięsu wieprzowemu. Niestety w sklepach coraz trudniej znaleźć prawdziwą Kiełbasę Krakowską. Coraz częściej pod tą nazwą kryją się słabej jakości zamienniki a nawet powiem mocniej podróbki.  W sklepowych wędlinach złości mnie to że szybko robią się śliskie i niesmaczne a w smaku wszystkie są bardzo podobne. Własny wyrób wędlin daje możliwość dostosowania ich smaku do własnych gustów a przede wszystkim jest gwarancją wysokiej jakości.
 Jestem wielbicielką wędlin i kiełbas lekko podsuszonych i taką też Kiełbasę Krakowską lubię najbardziej. Naszego wyrobu Kiełbasa Krakowska może leżeć w lodówce kilka tygodni, nie psuje się nie robi się ohydnie śliska tylko stopniowo obsycha nabierając jeszcze lepszego smaku. Zdarza mi się jeść ją jak chipsy po prostu pokrojoną w cienkie plasterki. Smakuje genialnie i jest daleka od tego co można dostać w sklepach.
Oczywiście na pomysł zrobienia Krakowskiej wpadł mój mąż. Ja stwierdziłabym, że to zbyt trudne w warunkach domowych. Michał przejrzał w Internecie swoje ulubione strony o wędzeniu i na jednym z blogów znalazł przepis, który stał się bazą do naszego wyrobu (http://jmblog.pl/kielbasa-krakowska-przepis/ ) Okazało się, że  wykonanie Krakowskiej nie jest trudniejsze od zrobienia zwykłej kiełbasy:
 
Kiełbasa Krakowska
 
Składniki:

Słonina 20dkg
Rozbratel Wołowy bez kości 40 dkg
Mięso wieprzowe na gulasz 60 dkg
Szynka wieprzowa  bez kosći 1,5 kg
Peklosól 30 g
Glukoza 6g
Pieprz biały do smaku
Czosnek do smaku
Gałka muszkatołowa do smaku
Osłonka białkowa Karmel ø 65

Przygotowanie Kiełbasy Krakowskiej rozpoczynamy od zmielenia mięsa. Chude mięso (wołowina, wieprzowina) mielimy na szarpaku lub kroimy w drobną kostkę. Tłuste mięso ( słoninę) mielimy na sitku 6mm . Masę mieszamy do uzyskania kleistości, dodajemy przyprawy i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Odstawiamy na noc do lodówki. Następnie napełniamy masą mięsną osłonki białkowe, dzieląc je za pomocą przędzy wędzarniczej na batony takiej wielkości jaka nam odpowiada.
Przed wędzeniem wieszamy gotowe batony Krakowskiej na około pół godziny. Wędzimy około 2,5 godziny gorącym dymem ( temperatura w wędzarni musi mieć około 70 stopni Celsjusza). Uwędzoną kiełbasę należy sparzyć w wodzie o temperaturze 75 stopni Celsjusza a następnie schłodzić zimną wodą i zostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin. 
Ja najbardziej lubię kiedy Kiełbasa Krakowska poleży kilka dni i obeschnie, nabiera wtedy intensywnego aromatu i smakuje naprawdę wybornie